Czym zabezpieczyć elewację drewnianą przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi? - cz. 2

Elewacja drewniana wymaga zabezpieczenia przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, uszkodzeniami mechanicznymi, działaniem owadów i wnikaniem drobnoustrojów. Odpowiednio chroniona elewacja domu drewnianego może przetrwać w bardzo dobrym stanie - jakościowym i estetycznym - przez długie lata. Pytanie jednak, czym skutecznie zabezpieczać elewacje drewnianych domów. O tym dziś!

Niniejsza publikacja jest drugą częścią poradnika: Czym zabezpieczyć elewację drewnianą przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi? - cz. 1, w którym opisaliśmy thermo drewno, olej, impregnat oraz lakier.

Jaka farba do elewacji drewnianej?

Mimo iż farba do elewacji drewnianej może kojarzyć się z funkcją estetyczną, w rzeczywistości ona również zabezpiecza elewacje drewniane przed degradacją. Tworzy na powierzchni drewna powłokę ochronną zapobiegającą kontaktowi z wilgocią i promieniami słonecznymi. Dodatkowo w pełni pokrywa drewno wybranym kolorem, toteż maskuje naturalne słoje i strukturę. Należy jednak pamiętać, że farba do elewacji drewnianej musi być farbą do drewna na zewnątrz - nigdy nie należy zastępować jej farbą do wnętrz. Dobrym wyborem będzie farba do drewnianej elewacji rozpuszczalnikowa bądź wodorozcieńczalna.

Malowanie elewacji drewnianej lakierobejcą

Lakierobejca to, podobnie jak farba do drewnianej elewacji, środek jednocześnie impregnujący i dekoracyjny. Stanowi połączenie lakieru do drewna i pigmentów. Jednakże w przeciwieństwie do farby do elewacji drewnianej nie zakrywa naturalnego usłojenia. Wręcz przeciwnie, podkreśla go i tylko delikatnie koloruje. Malowanie elewacji drewnianej lakierobejcą zabezpiecza przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi, owadami i drobnoustrojami, jednak sprawdza się na krótszy czas niż połączenie oleju bezbarwnego z impregnatem. Lakierobejcę także można połączyć z uprzednio zastosowanym impregnatem do drewna.

Malowanie drewnianej elewacji lazurą

Jeśli nie lakierobejca, to może lazura do drewna? Malowanie drewnianej elewacji lazurą pozwala na głęboką penetrację drewna i zabezpiecza przed wilgocią i promieniami słońca. Dodatkowo zostawia na powierzchni drewna powłokę, chroniąc przed uszkodzeniami mechanicznymi (ale nie przed owadami ani drobnoustrojami). Malowanie drewnianej elewacji lazurą może nadać drewnu delikatny kolor, ale nie musi - istnieją preparaty barwione i bezbarwne. Domy z elewacją drewnianą pomalowaną lazurą warto wcześniej potraktować tradycyjnym impregnatem do drewna.

Woskowane drewniane elewacje domu

Ostatnią odpowiedzią na pytanie, czym zabezpieczyć elewację drewnianą, jest wosk. Stosuje się go na drewno surowe bądź uprzednio zaimpregnowane. Może barwić drewno bądź nie. Elewacja z drewnem woskowanym staje się odporna na wilgoć i wodę. Warto jednak wiedzieć, iż wosk nie penetruje drewna, dlatego lepszą alternatywą wosku są preparaty łączące wosk i olej.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię